• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Ukrayna savaş tahvilleri satmaya başlayacak

Ukrayna hükümeti, Rusya ordusu karşısında savaşan silahlı kuvvetlerinin masraflarını karşılamak için bugünden itibaren tahvil satmayı planladığını söyledi.
Duyuru, Ukraynanın mevcut tahvillerinin fiyatlarındaki düşüşün ardından geldi. Devlet tahvilleri genellikle uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardığı senetlerden oluşuyor.
Konu ile ilgili Ukrayna Maliye Bakanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Rusya Federasyonunun askeri saldırganlığı döneminde, Maliye Bakanlığı vatandaşlara, işletmelere ve yabancı yatırımcılara askeri devlet tahvillerine yatırım yaparak Ukrayna bütçesini desteklemelerini teklif ediyor ifadelerine yer verildi.
33 DOLAR OLACAK
Ayrıca paylaşımda Tahvillerden elde edilen gelir, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacak denildi. Bakanlık, bir yıllık tahvilin nominal değerinin 1000 Ukrayna Grivnası (33,27 dolar 463 Türk Lirası) olacağını ve yatırımcılara sunulan faiz oranının açık artırmada belirleneceğini söyledi.
Ukrayna Maliye Bakanlığı da bu sırada uluslararası yatırımcılara mevcut borçların temerrüde düşmeyeceği konusunda güvence vermeye çalışıyor.  Yatırımcılar ise Rusyanın Ukraynayı işgalinin Kievi borcunu temerrüde düşürmeye iteceğinden endişeli.
BÖLGEDE EKONOMİ SARSILACAK
Ukraynanın kararı savaşla birlikte gelmesi muhtemel olan ekonomik yıkımın öncesinde geldi. Batılı müttefikleri Ukraynaya 2014 yılından bu yana ciddi yardım yapıyordu.
Aynı şekilde silah, mühimmat gibi askeri harcamalar konusunda da batı ülkeleri şimdiden taahhütlerde bulundu. Bu sırada IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği gibi kurumların mali yardımlarının da sürmesi bekleniyor.
Rusya ise bu sırada batının ciddi ekonomik yaptırımları ile yüzleşiyor. Rusya’yı vuran finansal yaptırımlar esas olarak ülkeyi küresel finansal sistemden izole etmeyi ve Rus ekonomisinde derin bir durgunluk yaratmayı amaçlıyor.
Batılı liderler, daha önce benzeri görülmemiş finansal önlemlerin Kremlin’in Ukrayna işgaline dönük düşüncesinde bir değişiklik meydana getireceğini umuyorlar.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: