• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Rusya ile Ukrayna görüşmesinden sonuç çıkmadı

Rusya, 24 Şubat’ta saldırı başlattığı Ukrayna ile ikinci kez masaya oturdu. İlk görüşmede olumlu sonuç alamayan Ukrayna ve Rusya heyetleri, müzakere görüşmelerinin ikinci turu için Belarusun Brest kentinde bir araya geldi. Belarus’taki müzakerelerinin ikinci turunun tamamlanmasının ardından 3’üncü turun yapılacağı aktarıldı.
İNSANİ KORİDOR OLUŞTURULMASI KONUSUNDA ORTAK KARAR
Toplantıdan sonra açıklama yapan Rus müzakere heyetinin başkanı Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy şöyle konuştu:
* Ukrayna heyetiyle görüşme sona erdi. Görüşmede, askeri, uluslararası ve insani olmak üzere üç sorun bloku ve çatışmanın gelecekteki siyasi çözümünü ele aldık. Taraflar bu konuda konumlarını korumaya devam ediyor ve talepler madde madde kaydediliyor. Bir kısmında karşılıklı anlayış sağlandı. Ama bugün çözüme kavuşturduğumuz ana mesele, askeri çatışma bölgesinde bulunan çocukların, sivillerin kurtarılması.
* Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıklarının temsilcileri, sivillerin tahliyesi için insani koridorlara destek formatı, sivillerin tahliyesi döneminde insani koridorların bulunduğu bölgelerde çatışmaları durdurma ihtimali konusunda anlaşmaya vardı. Bu önemli bir ilerleme.
BEKLEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK
Ukrayna heyetine başkanlık eden Ukrayna Devlet Başkanlığı Başdanışmanı Mihaylo Podolyak ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Maalesef beklediğimiz sonuçları alamadık. Söyleyebileceğim tek şey insani boyutu daha detaylı görüştük. Çünkü artık pek çok şehir kuşatılmış durumda. Gıda, ilaç ve tahliye olasılıkları gibi” dedi.
Genel bir ateşkes durumunun oluşmadığını dile getiren Podolyak, “Her yerde değil, sadece insani koridorların yer alacağı yerlerde, belki tahliye süresince ateşkes olur” dedi.
Görüşmelerin 3’üncü turunun ise ne zaman yapılacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Rusyanın Ukraynaya saldırıları sürerken, Rus ve Ukraynalı heyetler, 28 Şubat’ta Belarus’un Gomel kentinde bir araya gelmiş, 6 saatlik görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmamıştı.
PUTİN VE ZELENSKİYDEN AÇIKLAMA
Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Biz sivillerin geçişi için güvenli koridor açıyoruz ama sivilleri canlı kalkan yapıyorlar ifadesini kullanmıştı.
Rusyanın işgaline ilişkin son durumu paylaşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise şöyle konuşmuştu:
* Rusya’ya saldırmıyoruz, planımız da yok. NATO üyesi değiliz, nükleer silahımız yok. Bilgi bombardımanı aslında bu. Bizim topraklarımızı bırakın, ben ne verebilirim ki? Masaya oturun, müzakere edelim. 30 metre uzakta oturmayın. Ben sizin komşunuzum. Sizden 30 metre uzakta olmak zorunda değilim. Otur benimle, konuş, neden korkuyorsun? Biz terörist değiliz, banka soymuyoruz, kimseyi tehdit etmiyoruz, başkalarının da toprağını ele geçirmiyoruz.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: