• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Yine elektrikler kesildi, 2 il karanlığa gömüldü! Bakan bölgeye gitti

Geçtiğimiz ay yoğun kar yağışı altında günlerce elektrik kesintisinin yaşandığı Isparta’da, kar yağışının etkili olmasıyla bir kez daha elektrik sıkıntısı baş gösterdi. Dün akşamdan itibaren kentin birçok noktasında elektrik kesintileri yaşandı. Bazı noktalarda kesintiler 24 saati aştı.

CHPLİ AKIN ISPARTADAN SESLENDİ: TÜM GECE TAKİP EDECEĞİZ
Isparta’ya giderek açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yine elektrik yok Isparta’da. Tüm gece takip edeceğiz. Bunun uzamaması gerekiyor” dedi.
Yaşanan elektrik sıkıntıları nedeniyle vatandaşın elektronik eşyalarında arızalar yaşandığını da belirten Akın, “Bunların karşılanması gerekiyor” diye ekledi.

BİR AY GEÇTİ YİNE AYNI SKANDAL
Burada bir ay önce büyük bir skandal yaşandı. Yaşanan skandaldan bir ay geçti. Yine aynı durumla karşı karşıyayız” diyen Akın, Milletten parayı al, yeteri kadar yatırım yapma, bakım yapma, denetim yapma yazıklar olsun 21.yyda yaşananlara bak. Çözeceğiz, bu skandallar yaşanmayacak. Enerji bir insan hakkıdır. Ulaşılabilir ödenebilir olmalıdır ifadelerini kullandı.

UKRAYNADA SAVAŞ OLMASINA RAĞMEN ELEKTRİK VAR, ISPARTADA YOK
Ahmet Akının konuştuğu Ispartalı bir öğrenci, yaşanan duruma “Ukrayna’da savaş olmasına rağmen elektrik var ama Isparta’da elektrik yok” diye isyan etti.
DAĞITIM ŞİRKETİ: 461 PERSONEL KESİNTİLERE MÜDAHALE EDİYOR
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş..’tan (AEDAŞ) yapılan açıklamada bu akşam saatleri itibariyle kesintilerin devam ettiği belirtilerek, 461 personelin, 118 araç ve iş makinesinin kesintilere müdahale ettiği, 45 jeneratörle kritik noktalara enerji sağlandığı açıklandı.
EĞİTİME BİR GÜN DAHA ARA VERİLDİ
Isparta Valiliği ise yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışının ardından oluşan buzlanma ve soğuk havanın yarın da devam edeceğine dair yapılan meteorolojik uyarılara istinaden, eğitime bir gün süreyle ara verildiğini duyurdu. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler ile hamile personelin de bir gün idari izinli sayılacağı duyuruldu.
BAKAN YİNE ISPARTAYA GELDİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise Ispartaya gelerek AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer ile birlikte TEİAŞ’ta durum değerlendirmesinde bulundu.

CHP HEYETİ ISPARTADA
Aralarında CHP Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Akın, Canan Taşer, CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcıdan oluşan heyet, elektrik kesintilerinin yaşandığı Ispartada incelemelerde bulundu. Canan Taşer, Gece saat 22.00 Genel Başkan Yardımcımız, İl Başkanımız ve örgütümüzle beraber Isparta sokaklarında mağdur edilen öğrenci arkadaşlarımızın ve halkımızın feryatlarını dinliyoruz. 2022’de saatlerdir elektrik yok, hastalar üşüyor dedi.
MUM IŞIĞINDA OTURAN VATANDAŞI ZİYARET ETTİLER
Yalım Halıcı ise, CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlunun görevlendirmesi ile Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Akın
ve Yöneticilerimizle Ispartada vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz açıklamasında bulundu. CHP heyeti, karanlıkta kalan ve mum ışığında aydınlanan Ispartalı vatandaşların evine de konuk oldu.
CHP heyeti, Gönen Belediye Başkanı Osman Kesmeni ziyaret ederek, ilçede yaşanan elektrik kesintileri hakkında bilgiler aldı.

İYİ PARTİLİ VEKİLDEN AÇIKLAMA
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu. Cesur’un gündeminde Isparta’da bir süre önce yaşanan ve dün akşam vatandaşları yeniden mağdur eden elektrik kesintileri vardı.
Isparta halkının öncekinin üzerinden 1 ay geçmeden yeniden soğuğa ve karanlığa terk edildiğini belirten Cesur, “Önceki felaketten hiç mi ders çıkarılmamış? Sorumlular hiç mi hatalarını gidermeye çalışmamış? Hükümet hiç mi bir daha böyle bir hadise olmaması için ben ne yapmalıyım diye sormamış?” sorularını yöneltti.

İktidarın “Neyse, geçti gitti” diyerek Şubat başında Isparta’da yaşanan hadiseyi atlattıklarını düşündüğünü savunan Cesur, “Bir daha kar yağmaz zannetmişler. En az 1 yıl daha rahatız demişler. Meteoroloji takibini yapmamışlar. Sorunları gidermemişler, hazırlıklarını yapmamışlar. Ve işte, Isparta’mız bir kez daha kar ve karanlık altında” değerlendirmesinde bulundu.
“TÜM MAHALLELERDE ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLDU”
Isparta merkez ve ilçelerinde saat 15:00’de başlayan kar yağışının akşam saatlerinde etkisini arttırmasıyla kar kalınlığının 20 santimetreye yaklaştığını aktaran Cesur, “Isparta merkezde, Muzaffer Türkeş, Ayazmana, Vatan, Yedişehitler, Hızırbey, Halifesultan, Binbirevler, Işıkkent, Yenice, Gülcü, Dere, Bağlar Mahallelerinde ve aslında tüm mahallelerde kısım kısım elektrik kesintileri oldu. Merkez Deregümü, Kışla, Büyük Kışla, Darıören, Çukur ve Güneyce köylerinde elektrik kesintisi oldu ve köy yolları kapandı. Yakaaören Köyü’nde ise 3 Mart Perşembe sabah 9’dan beri elektrik kesintisi mevcut” bilgilerini paylaştı.
“26 KÖYÜN HİÇBİRİNDE ELEKTRİK YOK”
Isparta merkez çarşı ve mahallelerinde elektronik cihazların zarar gördüğünü kaydeden Cesur, “Senirkent’in bazı mahalleleri, Büyükkabaca kasabası ve köylerinde elektrik kesintisi dün geceden beri mevcut. Gelendost’un merkezde aralıklı Madenli ve Çaltı Köylerinde dün geceden beri, Yeni Mahalle’de ise bazı hanelerde elektrik kesintisi mevcut. Kır evlerinde öğleden beri elektrik yok. Şarkikaraağaçın ilçe merkezi ve köylerin tamamında elektrik yok. Koca bir ilçenin hiçbir yerinde, 26 köyün hiçbirinde elektrik yok” açıklamasında bulundu.
“YOLLAR KAPALI, TV VE İNTERNET KESİNTİLİ”
Yetkililerin ‘bugün elektrik verilemeyecek, en erken yarın’ dediğini aktaran Cesur, şunları söyledi;
*Gönen’de 2 mahalle dışında elektrik yok, Gümüşgün, İğdecik, Kızılcık köylerinde elektrik yok. Keçiborlu’da Merkez ve Kılıç, Senir, Ardıçlı, Saracık, Kuyucak, Yeşilyurt, Yenitepe, Aydoğmuş, Bozluca, Gülköy, Kavak köylerinde dün geceden beri elektrik kesintisi mevcut.
*Atabey’de merkezde bazı mahallelerde, Harmanören, İslamköyün bazı mahallelerinde elektrik dün geceden beri yok. Yenişarbademli’de merkez ve köylerinde elektrik kesintisi mevcut.
*Eğirdir’de Merkez Ağa Mahallesi, Sekibağı Mahallesinde elektrik kesintisi mevcut. Göktaş Köyü ve Serpil Köyü’nün ulaşımı kapalı. Yalvaç’da Kumdanlı, Yukarı ve Aşağı Kaşıkara, Taşevi, Kırkbaş, Mısırlı (kısmen) köylerinde, 20 civarında köyümüzde elektrik direklerinin devrilmesi ve tellerin kopması nedeniyle elektrik yok, yollar kapalı, internet ve tv yayınları da kesintili.
*Aksu’da merkez, Karaağı Köyü, Kösre, Koçular, Yakaavşar, Terziler, Katip ve Elecik köyünde dün akşamdan beri elektrik yoktu. Biraz önce ancak elektrik verilebilmeye başlandı. Uluborlu’da Merkez mahallelerinde sık sık kesintiler mevcut.
“YETKİLİLERE SESLENİYORUM…”
Tüm bu bilgilere kendi imkanları ile ulaştıklarını söyleyen Cesur, sözlerinin devamında yaşananlarla ilgili Valiliğin yaptığı açıklamalara dikkat çekti.
“Enerji nakil hatlarında meydana gelen yıkılmalar ve hat kopmalarından dolayı yaklaşık yüzde 18 oranında aboneye yeterli ve düzenli elektrik enerjisi ulaştırılamamaktadır” şeklinde bir açıklama yapıldığına işaret eden Cesur, “Şimdi yetkililere sesleniyorum; Elektrik tellerindeki kopma sebebi bir önceki kar yağışından sonra bakım ve onarım çalışmalarının düzgün yapılmadığı, geçici bakım ve onarım çalışmaları yapıldığı yönünde -ki 1 ay bile geçmeden neden kopsun yoksa değil mi?” ifadelerini kullandı.
“MESELE KAR DEĞİL”
“Dünyada kışı 12 ay yaşayan bölgeler varken ve oralarda elektrik kesilmezken bizim Isparta’mızı bu kadere mahkum eden nedir?” diye soran Cesur, Yaklaşık 5 ay kar esaretinde binlerce şehir köy mahalle var ve 1 dakika elektrik kesintisi olmamış. Kar sorun olsa, kuzey İskandinavyada hayat olmazdı. Mesele ne biliyor musunuz? Hani kar diyorlar ya doğru bu üç harf var da A’nın şapkası var. Kar değil mesele, mesele kâr” değerlendirmesinde bulundu.
Isparta elektrik dağıtımının CK tarafından sağlandığına işaret eden Cesur, “Neden her taşın altından çıkanlar burada da var? Özelleştirmişsiniz, denetlememişsiniz. Sorun bu” şeklinde konuştu.
“GELİN ISPARTA’YA EL ATIN”
Geçen ay yaşanan elektrik kesintisi sonrası araştırma yapılmasına yönelik teklifin reddedildiğini hatırlatan Cesur, “Soru önergemize cevap alamadığımız, telefonlarımıza çıkmayan bakana sesleniyorum. Bu makamlar geçici, yarın hepsini size soracağız mecburen cevap vereceksiniz, gelin Isparta’ya el atın.” dedi.
Demirel’in memleketine bu durumun yakışmadığını ekleyen Cesur, sorumlular yerine kendisinin utandığını ekledi.
Bir önceki yaşananlar sırasında AK Partili Belediye Başkan tarafından “bilgi kirliliği” yapmakla, AK Parti Isparta Milletvekili Bilgiç tarafından ise “kirli siyaset” yapmakla suçlandıklarını hatırlatan Cesur, “’Siyasetin kirli yapıldığı doğrudur, biz de burada o kiri temizlemeye çalışıyoruz’ dedim. Bakın vıcık vıcık bulaştı ellerinize. Gelin bu kiri vicdanınız varsa beraber temizleyelim şeklinde konuştu.
Yaşananların sebebini “İhmal, plansızlık, umursamazlık. Yatırımların zamanında yapılmaması. İktidarın üzerine düşen denetleme görevlerini yapmaması” olarak değerlendiren Cesur, “Isparta’mızın elektriği 2013’te özelleştirildi. Verilen şirket, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 2013’ten bu yana şirket gerekli yatırımları, bakımları yapmamış, Ak Partili Belediye Başkanı gerekli iyileştirmeleri talep etmemiş. İktidar özelleştirmelere uygun kanunu geçen seneye kadar yapmamış, bu şirketi denetleyen olmamış. Elektrik hatları yer altına alınmamış. Kabloların, iletim hatlarının bakımları yapılmamış, çürümüş. Elektrik hatlarına yakın ağaçlar budanmamış. Açıktaki elektrik hatları maksimum kar taşıma kapasitesine göre yenilenmemiş.” dedi.
AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN
Geçen ay, “Belediye başkanı yatmış. Enerji Bakanı uyumuş. Şirket vatandaşa sadece ve sadece fatura kesmiş.” Dediğini hatırlatan Cesur, “Hala aynı yerdeyiz, duyun sesimizi arkadaşlar, günah yahu, Allah önünde hesap vereceğiz yarın.” şeklinde konuştu.
Vatandaşların zararlarının devlet tarafından derhal tazmin edilmesi gerektiğini vurgulayan Cesur, Isparta’nın acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Cesur şöyle devam etti:
*İşte Isparta’da dünden beri yaşanan elektrik kesintileri, geçen ay yaşadığımız aynı hikayenin devamıdır. Yaşananlar, Isparta’mızı 5 gün karanlığa, günlerce susuzluğa ve donmaya terk eden iktidarın ve elektrik gibi çok stratejik bir ihtiyacı kar elde etsinler diye şirketlere terk eden yönetim anlayışlarının eseridir.
*Sebep olduğu zararları kabul etmeyen, gizlemeye çalışan, 1 ay fatura erteleyerek zararı tazmin ettiğini sanan, hiçbir şey yapmadığı gibi işgal ettiği koltuklar üzerinden helallik istemekle yetinen bir anlayışın eseridir.
*Siyaset daha fazla ne kadar kirlenebilir? İşte biz bunları dile getirdikçe bizi suçlayanlar, asıl kirli siyasetin sahipleridir. İşgal ettikleri koltukların gerektirdiği görevi yapmayanlar, asıl kirli siyasetin sahipleridir.
*Vatandaş karanlığa gömülmüş, çaresiz durumdayken, azcık elektrik gitti diye vatandaşın gözünün içine baka baka gerçeği gizlemeye çalışanlar, işte onlar kirli siyasetin sahipleridir.
*Vatandaşlarımız, kendilerine yaşatılanın sorumluları kadar, yaşadığı sorunları kimin çözebileceğini de görüyor. Biz İYİ Parti olarak, vatandaşımızın bize verdiği sorumlulukla, gördüğümüz bütün yanlışları, yılmadan ve usanmadan Türkiye’nin gündeminde tutmaya devam edeceğiz.
DENİZLİDE DE KESİNTİLER İSYAN ETTİRDİ
Denizli’nin Acıpayam ilçesine enerji veren nakil hatlarına ağaç devrilmesi sonucu 13 köye elektrik verilemedi.
İlçenin Yeniköy, Gümüş, Yazır, Ucarı, Yumrutaş, Karaismailler, Yukarı Alaattin, Kırca, Apa, Kumafşarı, Ören, Pınaryazı ve Dodurgalar köylerinde dün geceden itibaren elektrik kesintisi yaşandı.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: