• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Bekir Pakdemirli istifa etti! Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti.
Karara göre, Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu.
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altundan açıklama geldi. Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın tensipleriyle Tarım ve Orman Bakanlığı görevine atanan Sayın Vahit Kirişciyi tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Görevi devreden Sayın Bekir Pakdemirli bakanımıza bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.
SÖZLERİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU
Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan yangınlar sonrasında ormanlık alanlar küle dönmüş ve AKP iktidarının mücadeledeki yetersizliği ile Bakan Pakdemirli’nin “ormanların korunması ve yangınlarla mücadelede belediyeleri sorumlu” sözleri tartışma konusu olmuştu.
TARIMSAL ÜRÜN İTHALATINDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ
Tarım Bakanı olmadan önce ABDli bir patates şirketinin Ortadoğu danışmanlığını yapan Bekir Pakdemirli’nin bakanlığı döneminde tarımsal ürün ithalatındaki artış dikkat çekti.
Tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olan Türkiye’de, artan maliyetler nedeniyle gıda enflasyonunun önünü almak isteyen AKP yönetimi, çareyi ithalatta buldu. Sadece 2021 yılında tarım ve gıda ürün ithalatı 20 milyar dolara yaklaştı.
8 BAKAN DEĞİŞTİ
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 10 Temmuz 2018’de belirlenen ve 16 bakandan oluşan ilk kabinesinden şimdiye kadar 8 bakan ayrıldı.
28 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı.
ALBAYRAK INSTAGRAM’DAN İSTİFASINI DUYURMUŞTU
Instagram hesabından 8 Kasım 2020’de paylaştığı açıklamayla istifa eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu talebi, 27 saat sonra 9 Kasım 2020’de kabul edildi. 10 Kasım 2020 tarihinde ise yerine Lütfi Elvan atandı.
Ticaret Bakanlığına eşinin şirketi üzerinden değerinden yüksek fiyata dezenfektan alımı yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde görevden alındı, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.
Yine 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bölündü; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine de Vedat Bilgin getirildi.
MİLLİ EĞİTİM VE EKONOMİ BAKANI DA İSTİFA ETMİŞTİ
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifası, Resmi Gazete’de 6 Ağustos 2021 tarihli kararla öğrenildi. Kararda Selçuk’un “görevden affını istediği” söylenerek yerine Mahmut Özer atandı.
2 Aralık 2021de Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi.
28 Ocak 2022 günü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, görevden affını istedi, 29 Ocakta Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yerine geçmişte de Adalet Bakanı olarak görev yapan Bekir Bozdağ getirildi.
VAHİT KİRİŞCİ KİMDİR
Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960da, Kahramanmaraşta doğdu. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsünde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesinde tamamladı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığında teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995te doçent, 2001de profesör oldu. 16sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.
22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönemde Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönemde aynı Komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi.
İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: