• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Taraf gazetesi davası sonuçlandı

Davanın tek tutuklu sanığı Mehmet Baransu Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme ve Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama suçlarından toplam 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ise Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Firari sanık Tuncay Opçinin dosyası ise ayrıldı.
Taraf Gazetesinin eski çalışanları Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçinin yargılandığı davanın bugün 39uncu celsesi görüldü.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Baransu getirildi. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmazken, davanın müdahillerinden emekli Albay Suat Aytın ile sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu.
Tutuklu sanık Mehmet Baransunun avukatı Çiğdem Koç, müvekkilinin evinde arama yapan polis amiriyle ilgili yapılan suç duyurusunun dosyaya celbini istedi.
Koç, arama tutanağının ve arama görüntülerinin dosyaya gelmesi talebinin reddedildiğini ve bunun adil yargılama hakkı ihlali olduğunu söyledi.
Avukat Koç, Taleplerimiz yerine getirilip akla ve hukuka uygun bir mütalaa olmadığı sürece müvekkil de biz de savunma yapmayacağız. Taleplerimiz uygulanmadan ara karar oluşturursanız ben bu suça ortak olmayacağım ve duruşmayı terk edeceğim dedi. Sanık Mehmet Baransu da Balyoz dosyasında karar veren hakim ve savcılarla ilgili Yargıtayda süren davanın dosyalarının bu dosyaya getirilmesini, evinde arama yapan ve sahte evrak oluşturduğunu iddia ettiği polislerin tanık olarak dinlenmesini talep etti.
BARANSU VE AVUKATI DURUŞMA SALONUNDAN AYRILDI
Mahkeme heyeti, dosyaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle Baransu ve avukatının soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerinin reddine karar verdi.
Bunun üzerine Baransunun avukatı Çiğdem Koç, Duruşmada kalmamızın mantığı yok siz yargılamanızı kendi kendinize yapın. Hukuksuzluğa ortak olmayacağız. Müvekkilimle birlikte duruşma salonunu terk ediyoruz dedi.
Baransu ve avukatı duruşma salonundan ayrıldı. Diğer sanıklar Yasemin Çongar ve Ahmet Altanın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise Egemen Harekât Planı hiçbir yerde yayınlanmadı. Yayınlandığını gösterir hiçbir delil bu dosyanın içinde yok diyerek müvekkillerinin beraatini talep etti.
ŞİKAYETÇİLERİN AVUKATI: EYLEM ÖRGÜTSEL
Mahkeme Başkanı, dosyayı karar bağlayacaklarını belirterek taraflara diyecekleri olup olmadığını sordu.
Şikayetçi Çetin Doğanın avukatı Hüseyin Ersöz, Davaya konu eylemin örgütsel faaliyet olduğu açıktır diyerek Mehmet Baransunun cezalandırılmasını istedi.
KARAR AÇIKLADI
Mahkeme heyeti müzakere arasının ardından kararını açıkladı. Heyet oy birliğiyle aldığı kararda, sanık Mehmet Baransuyu Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçu sabit görüldüğünden 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Baransu Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama suçundan ise 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, Baransu hakkında pişmanlık göstermemesi, davranışları, cezanın geleceği üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı dikkate alınarak herhangi bir indirim uygulamadı. Mehmet Baransunun tutukluluğunun devamına karar verildi.
Mehmet Baransu hakkında Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge ve vesikaların kısmen veya tamamen yok edilmesi, tahrip edilmesi veya bunlar üzerinde sahtecilik yapılması veya geçici de olsa bunların tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanılması, hileyle alınması, çalınması suçundan ise yeterli delil bulunmadığından beraat kararı verildi.
Baransu hakkında Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkumiyet verildiği gerekçesiyle aynı suç nedeniyle bu davanın reddine karar verildi.
ALTAN, ÇONGAR VE OĞURA 3 YIL 4 AY HAPİS CEZASI
Diğer sanıklar Ahmet Hüsrev Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğurun Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçundan cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldılar. Aynı sanıkların Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile çalma ve Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama suçlarından ise beraatlerine karar verildi. Sanık Tuncay Opçin hakkında ise yakalama emri infaz edilemediğinden dosyasının ayrılmasına karar verildi.
EMEKLİ ALBAY BASIN MENSUPLARINA KONUŞTU
Duruşma sonrasında şikayetçilerden emekli Albay Suat Aytın basın mensuplarına açıklama yaptı.
Aytın, Adaletin tecelli ettiğini düşünüyorum. Biz haklıydık. Ben bunu söyledim. Bu dava tüm siyasi tarihe geçmiş önemli bir davadır. Bu davada yargılananların sayısına baktığınız zaman, biz 2010 yılında Balyoz davası başladığı zaman 237 kişinin kararı Yargıtayca onandı. Bu 237 kişinin 134ü denizci, 45i havacı ve geri kalanda kara ve jandarmaydı. Türkiyede bir darbe olursa bunu Kara Kuvvetleri yapar. Deniz ve Hava Kuvvetleri neden burada var diye, biz o zaman da kendi aramızda çok tartıştık. Ama maalesef bunun cevabını o zaman bulamadık dedi. Aytın, Bu davanın bence bu şekilde sonuçlandırılması benim gönlümü ferahlattı. Ama Türkiyeye olan zarar halen devam ettiğini düşünüyorum. Bugünleri de yaşayarak görüyoruz. Montröde de gördük burada da görüyoruz. Haklı olduğumuzu göreceğiz ama ülkemiz zarar görmesin. İnsanımız zarar görmesin. Bizim bütün derdimiz o diye konuştu.
BARANSUYA 67 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTENMİŞTİ
2 Haziran 2021 tarihinde görülen celsede esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıklar Mehmet Baransu ile Tuncay Opçinin birlikte hareket ederek Ergenekon ve Balyoz davalarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik operasyonların zemininin hazırlanması, kamuoyu oluşturulmasına yönelik FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün basın ayağını oluşturduklarını ifade etmişti.
Mütalaada, Tuncay Opçinin içeriği gereği gizli kalması gereken, ifşası halinde devletin savaş hazırlıklarını, savaş etkinliğini, askeri hareketlerini tehlikeye sokabilecek nitelikte Egemen Harekat Planındaki belge ve bilgileri ele geçirerek FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amacı doğrultusunda kullanmak için Mehmet Baransuya verdiği anlatılmıştı.
Mehmet Baransu tarafından Taraf Gazetesine getirilen belgelerin gazete içerisinde Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin  Çongar ve Yazıişleri Müdürü Yıldıray Oğur tarafından incelendiği, taranan ve çıktısı alınan  belgelerin orijinallerinin ise Mehmet Baransu tarafından yok edildiği iddia edilmişti.
Baransu hakkında zincirleme şekilde Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kısmen veya tamamen yok etme suçlarından 35 yıl 9 aydan 67 yıl 6 aya kadar hapis talep edilmişti.
Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur hakkında ise Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama suçundan 11er yıldan 22 yıl 6şar aya kadar hapisleri istenmişti. (DHA)
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: