• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Uçuşa yasak bölge fikri Avrupa’da tam teşekküllü bir savaşa yol açabilir

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Avrupa gezisinin ilk gününde Avrupa Birliği (AB), NATO ve G7 bloğundan Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından Belçikanın başkenti Brükselde basın toplantısı düzenledi. Basına yaptığı konuşmasında ABDnin, Rusyanın Ukraynaya işgaline yönelik tepkisini ve neden Brükselde olduğunu ifade eden Blinken, NATOnun Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurma fikrine yönelik görüşlerini ifade etti. Rusyanın diğer çatışmalarda ölümcül etkiler oluşturmak için kullandığı acımasız taktikler nedeniyle Ukraynadaki savaşın muhtemelen siviller için daha da yıkıcı bir hale geleceğini belirten, Blinken: İttifakımızın her türlü tehdidi karşılayabilecek kadar güçlü olmasını istiyoruz. Bu nedenle, ABD Başkanı Joe Biden ilk günden itibaren ittifaklarımızı ve ortaklıklarımızı canlandırmayı, dış politikamızın temeli haline aldı. Dışişleri Bakanı olarak, diğer dünya başkentlerinden daha çok NATO ve ABye ev sahipliği yapan Brüksele bu nedenle geldim. İşte bu nedenle müttefikleri ve ortakları bir araya toplamak için yeni yollar ve koalisyonlar bulmak için çok çaba harcadık. Şimdi bu çalışmanın neden önemli olduğunu anlıyoruz. Korkunç beklenti, halihazırda gördüğümüz ızdırabın daha iyiye gitmeden daha da kötüleşmesidir dedi.
UKRAYNAYA DESTEĞİMİZİ ARTIRACAĞIMIZI SÖYLEDİK
Rusyanın Ukraynaya yönelik işgalinin devam etmesi durumunda, ABDnin Ukraynaya yönelik desteğinin artarak devam edeceğine dikkat çeken Blinken, ABDnin ve ayrıca bugün gerçekleştirdiği görüşmelerin odak noktasının da bu olduğuna dikkat çekti. Blinken Ukrayna halkı ve hükümeti, ülkelerini savunmak, özgürlüklerini savunmak ve birbirlerini savunmak konusunda dikkate değer bir cesaret göstermeye devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukraynayı işgal ederse, Kremline hızlı ve ağır maliyetler yüklerken Ukraynanın kendini savunma yeteneğine olan desteğimizi artıracağımızı söyledik. ABDnin, müttefiklerimizin ve ortaklarımızın yaptığı tam olarak budur. Bugünkü NATO müttefikleri, G7, AB ile Bakanlar düzeyinde yaptığımız toplantıların ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığım görüşmelerin odak noktası buydu ifadelerini kaydetti.
NATO TOPRAKLARININ HER KARIŞINI SAVUNACAĞIZ
Basın toplantısında verdiği demeçte, Ukrayna’da uçuşa yasak bölge oluşturulması önerilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Blinken, Stoltenbergin ifadelerini hatırlatarak Kieve desteğin devam edeceğini taahhüt etti, fakat NATOnun Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurma ihtimalini desteklemediklerini bildirdi. Blinken, uçuşa yasak bölge kararı alınması halinde yeni durumun Rus jetlerini vurmak için Ukrayna hava sahasına NATO uçaklarını göndermeyi gerektireceğini ve bunun ittifakın yapmak istemediği bir şey olduğunu belirtti. Blinken, Bu, Avrupada tam teşekküllü bir savaşa yol açabilir. Başkan Biden, Rusya ile bir savaşa girmeyeceğimizi açıkça belirtti İfadelerini kullandı. Blinken konuşmasında, ABD ve NATO’nun savunma gereklilikleri bakımından hazır olduğunu belirterek, Bugün NATO, AB ve G7 ile yapılan görüşme, hedeflerimiz ve bunları gerçekleştirme kararlılığımız konusunda tamamen uyumlu olduğumuzu doğruladı. NATO bir savunma ittifakıdır. Rusya ile hiçbir zaman çatışma aramadık ve aramayacağız. Ancak Başkan Bidenın dediği gibi, NATO topraklarının her karışını savunacağız. ABDnin hazır olduğundan veya kararlılığından kimsenin şüphesi olmasın dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: