• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Destici: Devletin akaryakıtta vergiden vazgeçmesi gerekiyor

BBP lideri Mustafa Destici, partisinin Ankaradaki bir otelde düzenlenen Genişletilmiş Divan Toplantısından sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.
Destici, BBPnin Cumhur İttifakının bir parçası olduğunu belirterek, BPP, 30 yıllık bir siyasi parti. Siyasi tecrübesi çok yüksek, Türkiyenin en köklü siyasi partilerinden bir tanesi. Çok tecrübeli kadrolara sahibiz. Artık bu kadroların TBMMde daha güçlü bir şekilde yer edinmesi hem de Türkiyenin yönetiminde artık daha güçlü bir şekilde var olması bir zarurettir dedi.
AYÇİÇEĞİ SOĞANIN DURUMUNA DÜŞEBİLİR
Yıllardır tarıma ve çiftçiye gereken desteğin sağlanmasını istediklerini hatırlatan Destici, tarımda en önemli konunun planlama olduğunu belirterek, şunları söyledi:
Şimdi en son konuşulan konulardan bir tanesi ayçiçek yağı oldu. Türkiye kendine yetecek ve ayçiçek üretebilecek araziye sahip. Buradaki tek problem planlamadan kaynaklanıyor. Belki de göreceksiniz, seneye o kadar fazla ayçiçek ekilecek ki belki de ayçiçek elde kalacak. Aynı soğanın durumuna düşebilir. Bunun içindir ki burada en önemlisi planlama.
HÜKÜMETİN GÖZ YUMMAMASI LAZIM
Biz öncelikle kendi halkımıza yetecek kadar gıda, tarım ve hayvancılık ürünlerini üretmeliyiz. Sonrası ithalatla ilgili planlanmalı. Buğdayı, arpayı, mercimeği, nohutu, ayçiçeğini üretebiliriz. Türkiyenin bu kapasitesi var. Aynı ürün A marketinde 20 lira, B marketinde 28 lira, başka markette 40 lira. Bu böyle olamaz. Buna Ticaret Bakanlığımızın, hükümetin, belediyelerin göz yummaması lazım.
YÜKSEK ORANDAKİ VERGİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL
Vatandaş artık akaryakıt zamlarını takip edemez noktaya geldi. Bunun içindeki ÖTV ya da KDV de aynı oranda artıyor. Diyelim ki devletin aldığı KDV ya da ÖTV; akaryakıt fiyatı 10 lira iken eğer bunun üzerinden 2 lira vergi alıyorsa 20 lira olduğunda 4 liraya çıkıyor ya da yüzde 18 olan KDV 20 lira olunca 3,60 lira oluyor. 3,60 lira KDV, 4 lira da ÖTV yani bunun 7 lira 60 kuruşunun üzerinde bir bedel vergi olarak gidiyor. Devletin burada bu vergiden vazgeçmesi gerekiyor. Bu yüksek orandaki vergi kabul edilebilir değildir. (DHA)

 
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: