• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Erdoğan ile Putin, Rusya-Ukrayna savaşını görüştü: Putin tek şartını söyledi

Yaklaşık iki hafta önce Rusyanın Ukraynanın doğusundaki Luhansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini resmi olarak tanımasından birkaç gün sonra Rusyanın Ukraynayı işgali uluslararası kamuoyunda büyük endişe yarattı.
Aralarında Türkiye, Fransa ve İngilterenin de olduğu birçok ülke taraflara itidal çağrısı yaparak arabuluculuk için kolları sıvarken bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
GÖRÜŞME SONRASI KREMLİNDEN SERT AÇIKLAMA
Görüşme sonrasında Kremlinden son dakika açıklamaları geldi Yapılan açıklamada, Putin, Erdoğana Rusyanın Ukrayna ve yabancı partnerleriyle diyaloğa hazır olduğunu söyledi. Putin, Ukraynadaki adımların plana ve takvime uygun gittiğini söyledi denildi.
Öte yandan Kremlin, Putin, askeri operasyonun sadece Ukraynanın savaşmasının bitmesiyle durdurulabileceğini söyledi açıklamasını yaparken, Putinin Ukraynadaki askeri operasyon Rusyanın talepleri karşılanırsa durdurulur dediğini de duyurdu.
ERDOĞAN, BARIŞ ÇAĞRISINI YİNELEDİ
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Rusyanın Ukraynaya saldırısı ele alındı ve Türkiye-Rusya ilişkileri değerlendirildi.
Açıklamada, Görüşmede Erdoğanın Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirttiği de kaydedildi. Acil bir genel ateşkesin bölgedeki insani endişeleri gidermenin yanında, siyasi çözüm arayışlarına da fırsat vereceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hep birlikte barışın yolunu açalım çağrısını yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemini vurguladı. Ukrayna tarafıyla ve diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapsamlı müzakerelerin yapılması ve netice alınması için çabalarını sürdüreceğini dile getirdi denildi.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: