• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Japonya büyükelçiliği personeli Ukrayna’yı terk ediyor

Rusyanın Ukraynayı işgali nedeniyle bölgede güvenlik endişesi artarken, Japonya hükümetinden kritik bir adım geldi. Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya işgali altındaki Ukraynada bulunan tüm Japonya Büyükelçiliği personelinin geçici olarak ülkeyi terk edeceği bildirildi. İşgal öncesinde Kievde çalışan fakat geçtiğimiz hafta güvenlik gerekçesiyle Lviv kentindeki geçici irtibat bürosuna taşınan diplomatik personelin tahliyesine gerekçe olarak, Lvivde de giderek artan güvenlik riski gösterildi. Polonya sınırına yakın bir bölgede bulunan irtibat bürosunun kapatılmayacağı ve bölgedeki güvenlik durumu iyiye gittiğinde faaliyetlerine devam edeceği öğrenildi. Japonya Dışişleri Bakanlığı, o zamana dek başta Varşovadaki Japonya Büyükelçiliği ve Polonyanın güneydoğusundaki Rzeszow kentindeki irtibat bürosu üzerinden ülkeyi tahliye etmeye çalışanlar da dahil olmak üzere, Ukraynada yaşayan Japon vatandaşlarına destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı.
BİR ÇOK ÜLKE TAHLİYE ETTİ
Japonya Dışişleri Bakanlığından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Tokyonun Kievdeki büyükelçiliğini geçici olarak kapatma kararı aldığı bildirilmişti. Büyükelçiliğin operasyonlarının Ukraynanın batısındaki Lvivde kurulan geçici bir irtibat bürosuna devredileceği ifade edilirken, Polonya sınırına yakın bir bölgede bulunan büronun ülkeden tahliye edilmeyi isteyenler de dahil olmak üzere Ukraynada yaşayan Japon vatandaşlarına destek sağlamaya devam edeceği vurgulanmıştı. Tokyonun büyükelçilik kapatma kararının Rusya ordusunun Kievdeki Ukrayna iletişim ve istihbarat merkezlerini vuracağını açıklaması ve bölgeyi terk etme çağrısı yapmasının ardından gelmesi dikkat çekmişti. Ayrıca, daha önce birçok ülke de diplomatik personelini Ukraynadan tahliye etmişti.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: