• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Ukrayna’nın tepkisi, İsrail havayolu şirketine geri adım attırdı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının ardından birçok ülke Moskova’ya ekonomik kısıtlama kararı aldı. İsrail’de yaptırım uygulayan ülkelerin başında gelirken, İsrail’in önemli havayolu şirketlerinden El Al Airlines, bu yaptırımları delmeye çalıştı. Visa ve Mastercard’ın, Rusya bankalarını ödeme sistemlerinden çıkarmasının ardından Rusya kendi ödeme sistemi Mir ve Çin şirketlerinin ödeme sistemlerini kullanmaya başladı. Fakat El Al Airlinesın, uçak bileti satışında Rusya’nın Mir ödeme sistemini kabul etmesi üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kulebadan duruma sert tepki geldi. Kuleba sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, İsrailli havayolu şirketine tepki göstererek, Dünya, Rusya’nın barbarlığına karşı yaptırım uygularken, bazıları Ukraynalıların kanına bulanmış paraları kazanmaya çalışıyor ifadelerini kullandı. İsrail Havayolu şirketinin Mir ödeme sistemi ile ödeme kabul ettiğine dikkat çeken Kuleba, Bu Ukrayna İsrail ilişkilerine yönelik ahlaksızca bir darbedir dedi.
CEVAP GECİKMEDİ
Kuleba’nın bu tepkisinin ardından İsrail El Al Airlines’ten açıklama geldi. Açıklamada, EL AL, 28 Şubat itibariyle Mir kredi kartı ödeme sistemini bloke etti ifadeleri kullanıldı. Havayolu şirketi tarafından, Ukrayna’ya insani yardımlar gönderildiği hatırlatılarak, Ukrayna hava sahasının kapatılmasıyla birlikte EL AL, Ukrayna için yüzlerce ton insani ve tıbbi malzeme taşıdı. Yetim ve mültecileri, daha güvende olmaları için İsrail’e taşıdı ifadelerine yer verildi. (IHA)
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: