• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Yaptırımlar kriptoya da sıçradı: Coinbase 25 bin Rus hesabını engelledi

Dünyanın en büyük ikinci kripto para alım satım platformu Coinbase, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığı Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25 binden fazla cüzdan adresini engellediğini söyledi.
Rusyanın Ukraynayı işgalinin ardından batının Rusyaya dönük başlattığı finansal yaptırımlar kripto para piyasasına sıçradı.
Geçtiğimiz hafta Coinbase, Rus hesaplara genel bir yasak uygulamasının söz konusu olmadığını ancak yaptırımlarda adı geçen kişilerin hesaplarına erişimi engelleyebileceğini bildirmişti. Bu nedenle borsanın 25 bin kişinin engellenmesi kararı kullanıcılar için sürpriz oldu.
YASA DIŞI FAALİYETLER NEDENİYLE
Coinbasein baş hukuk yetkilisi Paul Grewal, şirket blogunda konu ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bugün Coinbase, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız ve birçoğunu kendi araştırmalarımızla belirlediğimiz Rus bireyler veya kuruluşlarla ilgili 25 binden fazla adresi engelliyor” dedi.
Grewal, Coinbasein ABDnin yaptırım uyguladığı kişilerin erişimini yasakladığını ve bunlarla potansiyel olarak bağlantılı adresleri belirlemek için blok zinciri analitiğini kullandığını, bunun da dahili bir engelleme listesiyle yapıldığını söyledi. Engellenen adresler, 2021 verilerine göre Coinbasein aylık 11,4 milyon kullanıcısının yaklaşık yüzde 0,2sini temsil ediyor.
BİNANCEDAN VISA VE MASTERCARD KARARI
Ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, yarından itibaren Rusya’da çıkarılan Mastercard ve Visa kartlarıyla işlem yapmayacağını duyurdu. Ödeme sistemleri Visa ve Mastercard, geçtiğimiz hafta Rusya operasyonlarına son verdiğini açıklamıştı.
Coinbasein dışında Binance ve Kraken deRus  geçtiğimiz hafta kullanıcılarının hesaplarını engellemeyeceğini açıklamıştı. Binance, Kraken ve Coinbase ABD ve Ukrayna yönetimlerinin Rus hesapların dondurulması talebine olumsuz cevap vermişti.
Binance CEOsu pek çok Rus vatandaşının savaşı desteklemediğini belirtirken merrkezi ABDde bulunan Krakenin CEOsu ise Rus hesapları dondurmayacaklarını belirterek Bunun yanında haksız bir saldırıda bulunan ve şiddeti yayan ülkelerin vatandaşlarının hesabını donduracaksak ilk adım tüm ABD hesaplarını dondurmak olacaktır demişti.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: