• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Zelenskiy: Rusya’yı terör ülkesi ilan edin

Rusya-Ukrayna savaşının 13’üncü gününde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın başkenti Kiev’den video konferans yoluyla İngiltere parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’na hitap etti. Zelenskiy, Birleşik Krallıkın tüm insanlarına, bir yurttaş olarak, bir başka büyük ülkenin devlet başkanı olarak sesleniyorum. Size 13 günlük savaştan bahsetmek istiyorum. Bizim başlatmadığımız ve istemediğimiz bir savaş. Elimizde olanı, bizim olanı, ülkemizi, Ukraynayı kaybetmek istemedik. Tıpkı Naziler sizin ülkenizle savaşmaya başladığında ülkenizi kaybetmediğiniz gibi dedi.
SALDIRIYA UĞRADIĞIMIZDAN BU YANA UYUYAMIYORUZ
Zelenskiy, 13 gün önce sabah saat 04.00de füzeler tarafından saldırıya uğradığımızdan bu yana uyuyamıyoruz. Saldırının 2’inci gününde hava saldırılarıyla savaştık. Rus güçleri bizi caydırmaya çalıştı ancak mücadelemize devam ettik. Halkımız sonuna kadar rakiple savaşacaktır dedi.

ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLÜYOR
Savaşın 3’üncü gününe kadar hangi Rusların vicdanlı hangilerinin canavar olduğunu görebildiklerini ifade eden Zelenskiy, 5’inci günde bize yönelik terör, çocuklara, şehirlere, hatta hastanelere doğru yöneldi. Bu da bizi yıldırmadı. 6’ncı günde, Rus roketi İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin binlerce insanı öldürdüğü yer olan Babi Yara düştü. 8’inci günde Rusların nükleer santrale saldırdığını gördük. Bunun herkese yapılmış bir saldırı olduğunun anlaşılması gerekiyor dedi.
Saldırıların 9’uncu gününde NATOnun uçuşa yasak bölgeyi oluşturmaya yardımcı olamayacağını anladığını söyleyen Zelenskiy, 11’inci günden bu yana hastanelerin yanı sıra çocuklar ve vatandaşların darp edildiğini, saldırılar sırasında çocukların öldürüldüğünü açıkladı.
RUSYAYI TERÖR ÜLKESİ İLAN EDİN
Zelenskiy, İngiltere ve diğer ülkelerden Rusyaya karşı yaptırımların artırılmasını hatta Rusyanın terör ülkesi ilan edilmesini isteyerek, Dünyanın en büyük ordularından biriyle savaşmak zorunda olmamıza rağmen insanları kurtaran bir ülkeyiz, helikopterlerle, roketlerle savaşmak zorundayız. Pes etmeyeceğiz ve kaybetmeyeceğiz. Denizde ve havada sonuna kadar savaşacağız. Bedeli ne olursa olsun vatanımız için savaşacağız dedi.
Zelenskiy, Medeni ülkelerden yardım bekliyoruz. Lütfen Rusyaya yönelik yaptırımların baskısını artırın ve lütfen bu ülkeyi terör ülkesi ilan edin ifadelerini kullandı.

PUTİN BAŞARISIZ OLANA KADAR ELİMİZDEN GELEN HER YÖNTEMİ UYGULAYACAĞIZ
Hitabının ardından milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanan Zelenskiynin ardından Avam Kamarası’nda söz alan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Meclis daha önce hiç böyle bir konuşma dinlememişti. Şimdi Rus saldırıları altında olan büyük bir Avrupa başkenti, haklı savunmasıyla bu meclisteki herkesi harekete geçirdi. Şu anda Ukraynanın her yerinde insanlar hayatları ve ülkeleri için savaşıyorlar. İngiltere ve müttefiklerimiz, Ukraynalı dostlarımıza ihtiyaç duydukları silah ve malzemeleri tedarik etmek için baskı yapmaya kararlıdır. Vladimir Putin felaket girişiminde başarısız olana ve Ukrayna özgür olana kadar elimizden gelen her yöntemi uygulayacağız dedi.
Avam Kamarası Sözcüsü Lindsay Hoyle yaptığı konuşmada, Zelenskiye hitabı için teşekkür ederek, Bu birkaç hafta içinde Ukraynadaki durumu defalarca tartıştık ve çözmeye devam edeceğiz ifadelerinde bulundu.
İşçi Partisi lideri Keir Starmer ise yaptığı konuşmada, Putin rejimini felce uğratmak için yurt içinde ve yurt dışında birlik olmak gerekiyor. İşçi Partisi, Devlet Başkanı Zelenskiynin, Ukraynanın ve demokrasinin yanındadır dedi. Zelenskiy, Avam Kamarasında milletvekillerine hitap eden ilk yabancı lider oldu.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: