• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Putin’in süper silahları: ABD ve NATO’yu tehdit etti

Rusyanın Ukraynayı işgali devam ederken, NATOnun açıklamaları ve Ukraynaya silah tedariğini artırmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sürece dahil olan herkesin, “tarihte hiç karşılaşmadığı sonuçlarla” karşılaşabileceği konusunda uyardı.
İngiliz basını, Putinin sözlerini aktarırken çoğu uzmanın bu sözleri nükleer bir tehdit olarak gördüğünü açıkladı. Ancak Rusyanın, Putinin süper silahları” olarak adlandırılan, Ukraynada ve ve çevresinde yıkıcı bir etki yaratabilecek çok çeşitli gelişmiş yeni silah sistemlerine sahip olduğu da belirtiliyor.

İngiltere merkezli Daily Star gazetesi, Putinin sahip olduğu öne sürülen süper silahları derledi. Bu silahların içerisinde, havadan karaya fırlatılan hipersonik bir aero-balistik füze olan Kh-47M2 Kinzhal da yer alıyor. İnanılmaz hızlı ve şaşırtıcı derecede çevik olduğu belirtilen füzelerin mevcut NATO füze savunmasından kaçınmasına yardımcı olacak hızlı manevralar yapabildiği de belirtiliyor.
FÜZELER BELARUSA TAŞINMIŞ
Doğrulanmayan raporlar, Kinzhal füzeleriyle donanmış birkaç MiG-31 önleyicisinin, Şubat 2022nin başlarında Soltsy Hava Üssünden Belarus ve Polonya arasındaki Chernyakhovsk Deniz Hava Üssüne gönderildiğini gösteriyor.

Kinzhal füzelerinin, nükleer veya yüksek patlayıcı savaş başlıkları ile silahlandırılabildiği belirtilirken, hedefini yüksek hızda vurarak ciddi zararlar verebildiği belirtildi.
TANKLARI HURDAYA ÇEVİREBİLİR
Putinin süper silahları arasında yer alan Alabuga radyo-elektrik füzesi de dikkat çeken silahlar arasında yer alıyor. Alabuga radyo-elektrik füzesi, bir nükleer bomba tarafından üretilen Elektromanyetik Darbeyi [EMP] taklit edebiliyor. Üç mil yarıçapındaki herhangi bir elektronik devreyi yakma, bilgisayar kontrollü ekipmanı yok etme ve düşman füzelerini, radar ekipmanlarını ve hatta tankları hurdaya çevirme yeteneğine sahip olduğuna inanılıyor.
Alabuga füzelerin Ranets ismi verilen daha küçük versiyonları ise sırt çantalarına bile sığabilecek şekilde dizayn edilmiş. Bu sayede savaş alanlarına çok rahat taşınabilirken, komuta ve kontrol sistemlerine tamamen zarar vermek istendiğinde düşman hatlarına yerleştirilebiliyor.

MAYINLARI 100 METREYE KADAR ETKİSİZ HALE GETİRİYOR
Putinin süper silahları arasında kara birliklerini desteklemek için elektromanyetik radyasyon kullanan başka bir Rus silahı olan Listva da yer alıyor. Uzaktan kumandalı mayın temizleme aracı, mayınları ve diğer patlayıcıları 100 metreye kadar mesafeden etkisiz hale getirmek için Ultra Yüksek Frekanslı radyo dalgaları kullanıyor.
2019da Rusya Askeri Bilimler Akademisinde konuşan Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Rusyanın gelecekteki herhangi bir çatışmada Rus kuvvetlerinin “insiyatifi ele geçirmesine ve sürdürmesine” izin verecek gelişmiş yeni silahlar geliştirdiklerini açıklamıştı.
Gerasimov, “bir tehdide cevap vermek için bir tehdit yaratmamız gerekiyor ifadelerinde de bulunmuştu. Genelkurmay başkanı, Hızlı hareket ederek, düşmanımızı önleyici tedbirleri almasını engellemeli, güvenlik açıklarını zamanında tespit etmeli ve kabul edilemez zararın verileceği tehdidini yaratmalıyız dedi.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: