• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

İYİ Parti il başkanına ‘darp’ gözaltısı

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya, davet üzerine görüşmede bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde Sabuni Mahallesindeki partisinin il başkanlığına gitti. Burada darbedildiği iddia edilen Kaya, çağrılan ambulansla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Kayanın şikayeti üzerine İl Başkanı Ekrem Demir, polis tarafından gözaltına alındı.
GRUP BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI
İYİ Parti Belediye Meclis Grup Başkanı Necamettin Attay, Zafer Kayayı hastanede ziyaret etti. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Attay, Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya ile yönetiminden bazı partililerin görüşmek üzere il başkanlığına çağrıldığını belirterek, Zafer Kayanın içeriye girmesinin ardından yanındaki partililerin alınmadan kapının kapatıldığını söyledi. Attay, Kapının kapatılmasının ardından Tarık Aldeniz denilen arkadaş Zafer başkana ilk vuran kişi, arkasından Ekrem Demir. Daha sonra ambulans çağrılmış dedi.
İl Başkanı Demir ile Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya arasında bir husumet olduğunu sanmadığını söyleyen Necamettin Attay, olayın siyasi tartışmadan kaynaklandığını düşündüğünü kaydetti. Attay, durumun İYİ Parti Genel Merkezine de iletildiğini belirtti.
MECLİS ÜYELERİNDEN KINAMA
Bu arada İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri Duygu Şener, Ergun Dönmez ve Necamettin Attay sosyal medya hesaplarından ortak açıklama yaparak olayı kınadı. Açıklamada, Merkez ilçe başkanımıza parti binasında pusu kurarak alçakça saldıran adamlıktan ve insanlıktan nasibini almamış bir İYİ Partili olarak sıfatlarını yazmaktan utandığım Mehmet Akalın, Ekrem Demir ve Tarık Aldeniz; sizleri şiddetle kınıyoruz, yazıklar olsun ifadeleri kullanıldı.

İYİ PARTİ İL BAŞKANLIĞI: 3 KİŞİ ARASINDA ARBEDE YAŞANDI
Edirnede İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Zafer Kayanın darbedilmesine ilişkin il başkanlığından açıklama yapıldı. Açıklamada, partide yaşanan olayla ilgili farklı yönlendirilmeler olduğunun görüldüğü belirtilerek şöyle denildi:
* Bu süreç bir süredir parti politikalarından savrulmuş kişilerin tek elden yönetilerek gerek sosyal medya gerek basın yolu ile il başkanımıza ve yönetimimize asılsız iddialar oluşmuştur. Bugün il binasına Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya ve 6 kişi başkan ile görüşmek için geldi.
* İl yöneticisi Tarık Aldeniz, sadece 2 kişinin başkanla görüşebileceğini söylemesi üzerine ilçe merkezine yönlendirdi. Başkan ile görüşen Kaya ve yanındaki Ferhat Turan, çıkışta Tarık Aldenize hakaret ve küfretmesi üzerine 3 kişi arasında bir arbede yaşanmıştır.
* Bunun üzerine yere düşen Zafer Kaya, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akalın ve İl Başkanı Ekrem Demir tarafından yerden kaldırılmıştır. Bu sırada ilçe binasında olanlar kapıları tekmeleyerek, kırma girişiminde bulunmuştur.
* İl başkanı tarafından ambulans çağrılarak, parti binasından aşağı kadar indirilmiştir. Bazı medya organlarında ve savruk meclis üyeleri tarafından farklı algı yaratılarak il başkanı ve genel başkan yardımcısı olaya dahil edilmek istenmiştir.
* Bu konu yargıya taşındığı için ilerleyen zamanlarda detaylı açıklama yapılacaktır.
Açıklamada, olaydan sonra çekilen İl Başkanı Ekrem Demir ile Mehmet Akalının, Kaya ile ilgilenirken çekilen fotoğraflarını da yer verildi.
İl Başkanı Ekrem Demirin yanı sıra olaya karıştıkları belirtilen Başkan Yardımcısı Tarık Aldeniz ile Genel Merkez Siyaset Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akalının da polis merkezinde ifadesine başvuruldu.

KAPIYI KİLİTLEYİP, SALDIRDILAR
Edirnede İYİ Parti il başkanlığında darbedilen Merkez İlçe Başkanı Zafer Kaya, tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaptığı açıklamada, kendisinin, İl Başkanı Ekrem Demir ve Üst Kurul Delegeleri Mehmet Akalın ve Tarık Aldeniz tarafından dövüldüğünü ileri sürdü.
Kapının kilitlenip merkez ilçe yöneticisi Ferhat Turanla birlikte darbedildiklerini ileri süren Kaya, şöyle konuştu:
* İl Başkanı Ekrem Demir beni arayarak partiye gel görüşelim dedi. Biz de partiye gittik Ferhat Turan arkadaşımızla beraber. İçeriye girdik, hoş geldin, hoş bulduk denildi. Benim aileme hakaret etmişler, aileme ana avrat sövmüşler.
* Dedim ki; Sayın Başkan bunun aslı var mıdır, yok mudur?, Öyle şey olur mu dedi. Ondan sonra ben tamam, öğreneceğimi öğrendim, teşekkür ederim dedim. Kalktı Ferhat Turana hakaretler etmeye başladı, Şerefsiz, alçak, köpek diye. Ben de kalk, gidiyoruz, burada işimiz bitti dedim.
* Hemen kapıyı kilitlediler, Ekrem Demir, Ferhat Turana saldırdı, akabinde Ferhat Turana bir yumruk atıp dışarı attılar. Daha sonra da üçü birden bana saldırmaya başladı. Kapıyı kilitleyip beni resmen içeride rehin aldılar. Mehmet Akalın, boğazımı sıkarak siz kimsiniz şerefsizler diye yumruk atmaya başladı. Üçü birden bana saldırdı, tekmeler, yumruklar nereden geldi bilmiyorum.
ÜÇÜNDEN DE ŞİKAYETÇİYİM
Kendilerine pusu kurulduğunu iddia eden Kaya, Sen adam gibi bizi konuşmaya çağırıyorsun, ondan sonra odada bize kumpas kurup, odada kilitleyerek darbetmeye çalışıyorsun. Onların partiyle alakası olamaz, onlar iyi partili olamaz, genel başkanımızın arkasından da gidemezler. Biz demokrasi için, demokrasi mücadelesi vermek için buraya geldik onlar kalkmışlar, kavga ve gürültüyle demokrasi getirecekler. Üçünden de şikayetçi olduk, bundan sonraki hukuk mücadelemiz de devam edecek. Sol omzum kötü durumda, başımı 3 kere yere, mermere vurdular. Doktorlar gerekli raporları hazırlayacaklardır ama şu an için kendimi iyi hissediyorum diye konuştu.
HAKARETLER SAVURDU
Darbedildiği öne sürülen İYİ Parti merkez ilçe yöneticisi Ferhat Turan da, il başkanının hakaretler savurduğunu ileri sürüp Ekrem Demir beni arayarak; Akşamki paylaşımların nedir? dedi. Ben de gruplarda gördüklerimi paylaştığımı söyledim, Sen ilçe başkanının köpekliğini mi yapıyorsun? dedi. Sen nasıl konuşuyorsun dedim ve bunu ilçe başkanına aktaracağımı belirttim. Ardından hakaretler savurmaya başladı. Ondan sonra Zafere kötü sözler söyleyerek telefonu kapattı. Ben de Zafer başkanla konuştum ve odaya gittik. Oraya gittiğimizde; O sözü söyleyenin Allah belasını versin dedi, bir şeyler söyledi yani söylediklerini kabul etmedi. Ondan sonra olaylar yaşandı. Ben de şikayetçi olacağım ifadelerini kullandı.
DEMİR: PARTİYİ KARIŞTIRMAYA ÇALIŞANLAR KINA YAKSIN
Yaşanan olayın ardından gözaltına alınıp Selimiye Polis Merkezi Amirliğinde ifadesi alınan Ekrem Demir, serbest bırakıldı. Serbest kalmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Demir, Yargıya taşınmış bir süreç var. Bu süreci hep beraber takip edeceğiz. Tabii yaşananlarla ilgili biz de üzgünüz. Buradan parantez içerisinde şunu söyleyeceğim; partimizin içerisini karıştırmaya çalışanlar şimdi kına yaksın. Hayli zamandan beri sosyal medya üzerinden partimize çok ciddi bir saldırı vardı. Ama partimizi bu hain kişilerin emellerine bırakmayacağız. Söyleyeceklerim bundan ibarettir. Ben çok fazla bu konuda açıklama yapmak istemiyorum, artık yargıya taşınmış bir süreç. Ama medyada bazı insanların servis etmiş oldukları haberler tamamen yanlış ve asılsızdır diye konuştu. DHA
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: