• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Putin’in, Çeçen lider Kadirov’a ihanet ettiği iddiası: Çatışmanın eşiğine geldiler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiyin baş danışmanı Oleksiy Arestovych, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putine sadık Çeçen birliklerinin, Rus casuslar tarafından ihanete uğradığını iddia etti.
Arestovych, Çeçen lider Ramzan Kadirovun birliklerinin yerlerinin Ukrayna kuvvetlerine sızan Rus askerler tarafından bildirildiği öne sürdü. Rusların, Çeçen birliklerin hareketleri hakkında bilgi verdiğini iddia etti.
Geçen hafta Ukrayna istihbaratı, Zelenskiyi öldürmek için gönderilen Çeçen suikast timinin, Rus casusları tarafından kendilerine bilgi verilmesinin ardından Kievde ortadan kaldırıldığını söyledi.

KADİROVUN GÜÇLERİNİ ZAYIFLATMA GİRİŞİMİ
Arestovich, Ukrayna parlamentosunun kanalı Rada TVye Kremlinden sızan istihbaratın Çeçen cumhurbaşkanı 45 yaşındaki Ramzan Kadırovu ve savaşçılarını “Rusyada hâlâ önemli etkiye sahip bir güç olarak” zayıflatma girişimi olduğunu öne sürdü.
Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov daha önce yaptığı açıklamada, Çeçen lider Ramzan Kadirov’un grubundan bir suikast timinin Kiev’e gönderildiğini konuyla ilgili Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin de konuyla ilgili bilgisi olduğu iddia etmişti. Danilov, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’un, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i öldürmek için gönderdiği V taburunun yok edildiği duyurmuştu.
KADİROVUN BİRLİKLERİ RUSLARLA ÇATIŞMANIN EŞİĞİNDE
Çeçen lider Ramzan Kadirov, kendisini sık sık Putinin sadık askeri olarak tanımlasa da, Çeçen askerlerinin Ukraynadaki varlığı Kremlin için hem önemli bir güç hem de sorumluluk olarak nitelendiriliyor.
Rusya Federal Güvenlik Servisi yetkililerinin Ukraynalılara bilgi aktardığı iddialarının ardından, istihbarat teşkilatından bu hafta sızdırılan bir rapor, Kadirovun Ruslarla çatışmanın eşiğinde olduğunu öne sürdü.

Rusyanın Ukraynayı işgalinin en büyük savunucularından Kadirov, en küçüğü 14 yaşındaki oğlu Ademin de aralarında olduğ üç oğlu da dahil olmak üzere ülkeye 10 bin asker gönderdiği iddia ediliyor.
ÇEÇEN ASKERLER SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR
Geçtiğimiz gün özel bir Çeçen birliği komutanı Anzor Bisaev, Kieve doğru Rus askerleri ile birlikte ilerleyişini videoya çekerek yayımlamıştı.
İngiltere merkezli The Times gazetesi, Kievin 64 mil kuzeyindeki Katyuzhanka köyünde evleri Çeçen güçleri tarafından işgal edilen insanlarla konuştu. Times, ayrıca, Çeçen askerlerin Kievin eteklerinde bulunan İrpinde sivilleri öldürdüklerine dair haberler olduğunu belirtti.
Saldırının işgalin ilk günlerinde yavaşlamasının ardından Kadirov, Putine baskı yaparken, o zamandan beri Müslümanları savaşı dini bir görev olarak benimsemeye çağırdı ve Çeçen birliklerinin Ukraynaya gitmeye hazırlandığını gösteren videolar yayınladı.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: