• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Akar duyurdu: Kuvvet komutanları coronaya yakalandı

Milli Savunma Bakanlığı Atatürk Kültür Sitesi’nde 18 Mart Şehitler Günü Töreni düzenlendi. Tören, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Gülerin salona gelişi sonrasında, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Daha sonra ise, 10 Kasım 2015 tarihinde Hakkari Yüksekovada terör saldırısında şehit olan Şehit İstihkam Astsubay Üstçavuş Erdem Ertan’ın babası Mustafa Ertan tören kapsamında bir konuşma yaptı. Şehit babası Ertan konuşmasında şunları söyledi:
* Oğlum Şehit İstihkam Astsubay Üstçavuş Erdem Ertan görevli bulunduğu Hakkari Yüksekova’da, büyük Türk milletinin huzurunu bozmak isteyen, hain kalleş bölücü terör örgütünün 10 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucu şehit olup Rabbimin iltifatına mahzar olmuştur.
* Şehitlerimizin yokluğuna hiçbir zaman alışamasak da tüm sevenlerin kalbi onların özlemi ve hasreti ile tutuşsa da oğlum Erdem Ertan’ın ve diğer tüm şehitlerimizin Allah katında ulaştıkları makamlarını düşündükçe içimizi kaplayan huzur ve taşıdığı gurur bizi güçlü tutmaktadır.
* Milletimiz şehitlerin özverilerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Birlik ve bütünlüğümüzün, vatan sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün, ölümsüzleşen simgesi olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır.
“KUVVET KOMUTANLARININ CORONA TESTLERİ POZİTİF”
Şehit yakının konuşması sonrasında kürsüye çıkan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün corona virüsü testlerinin pozitif çıktığını duyurdu.
Akar, konuşmasında şunları söyledi:
* Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarımızın Covid-19 testleri pozitif çıkması nedeniyle maalesef aramızda değiller. Biraz önce kendileri ile konuştuk, bütün heyete, tüm şehit aileleri ve yakınlarına selamlarını ve saygılarını ilettiler. Biz de kendilerine acil şifalar diliyoruz.
* Devletimizin bekası, ülkemizin güvenliği, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için mücadele ederken şehadet makamına ulaşan aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilik şerefine nail olan tüm kardeşlerime ve silah arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Aziz şehitlerimizin ve gazilerimizi ailelerine sizlerin şahsında saygılarımı sunuyor, şehit ve gazilerimizin kıymetli evlatlarını gözlerinden, yanaklarından öpüyorum.
* Ayrıca sizlerin ve asil milletimizin Berat Gecesi’ni de bu vesile ile kutluyorum. Yarın 107 yıl önce Mehmetçik’in yedi düvel karşısında yazdığı kahramanlık destanının yani Çanakkale Deniz Zaferinin yıldönümüdür. Her ne kadar bir deniz zaferi olarak adlandırılsa da burada 24 Nisan 1915’ten 9 Ocak 1916’ya kadar 8 ayı aşkın süre devam eden kara savaşlarını da unutmamak gerekir.
* Atatürk’ün emir ve komutasındaki Anafartalar’ı da unutmamak gerekir. Bu zafer Osmanlı coğrafyasının her bir köşesinden gelen kahramanlarımızın fedakarlıklarıyla, ordu ve milletin omuz omuza mücadelesiyle ve milli birlik ruhuyla elde edilmiştir.
33 BİN 889 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR
İcra edilen terör operasyonlarına da değinen Bakan Akar, operasyonların tüm komşu ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde gerçekleştiğini ve tek hedefin yalnızca teröristler olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
* FETÖ, PKK, PYD, YPG ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurtiçi ve sınır ötesinde mücadelemizi artan bir şiddet ve tempoda sürdürmekteyiz. Bu kapsamda 24 Temmuz 2014’ten itibaren yurt içi ve sınır ötesinde icra edilen harekatlar çerçevesinde bugüne kadar 33 bin 889 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
* PKK, PYD, YPG terör örgütlerine karşı sürdürdüğümüz kararlı mücadele neticesinde terör örgütünde çöküş hızlanmış ve elebaşları tarafından da terör örgütünün yaşadığı dağılma ve çöküş açıkça ifade edilmeye başlanmıştır.
* Artık hiçbir yer teröristler için güvenli değildir. Kahraman komandolarımızın çelik yumruğu hainlerin başlarını ezmeye, inlerini yıkmaya devam etmektedir, edecektir.
MONTRÖ AÇIKLAMASI
Ukrayna’da kalan vatandaşların tahliyesi konusunda Rusya ve Ukrayna tarafları ile iletişim halinde olduklarını vurgulayan Bakan Akar, “Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve tüm sivillerin bölgeden, özellikle Mariupol’den güvenli bir şekilde tahliyesi için her iki tarafla temaslarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Benzer şekilde bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için Montrö’nün ülkemize verdiği yetkilerin uygulanması da dahil üzerimize düşen gayreti bugüne kadar gösterdik. Gayretlerimiz bundan sonra da devam edecektir. Temennimiz bölgede bir an önce sağduyunun hakim olması ve ateşkesin sağlanmasıdır” açıklamasında bulundu.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve sınır ötesi operasyonlarda görev yapan tüm Türk Silahlı Kuvvetleri personelini alkışladı.
Bakan Akar ayrıca, Türk Savunma Sanayii’nde atılan adımlara da değinerek, Türkiye’nin artık üreten ve ihraç eden ülke konumuna geçtiğini söyledi.
Akar, FETÖ ile mücadeleye de değinerek, “FETÖ ile mücadelemiz aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz’dan itibaren 24 bin 373 kişi ihraç edilmiş olup yeni bilgi, belge ve veriler ışığında gerekli işlemler yapılmaktadır. FETÖ’den temizlendikçe güçlendiğimizin en açık göstergesi art arda gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar ve giderek artan büyük tatbikatlardır” dedi.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: