• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Almanya Başbakanı Scholz: Bu savaşı derhal sonlandırın

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın başkenti Berlin’de Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile bir araya geldi. Görüşmede Ukrayna’daki savaş ve Avrupa politikaları ele alındığı bildirilirken, ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putini Ukraynaya yönelik saldırıları derhal durdurmaya çağırarak, “Bu savaşı derhal sonlandırın, silahlı çatışmayı durdurun dedi.
Scholz, Rusya, askeri işgalini her gün insan yaşamı açısından korkunç kayıplarla ilerletiyor. Korkunç savaşın kurbanları arasında kadın, erkek ve çocukların yanı sıra inanılmaz sayıda Rus askeri de var” ifadelerini kullandı.
YAPTIRIMLAR, MÜZAKERELERİNİN ŞU ANDA GERÇEKLEŞMESİNE KATKIDA BULUNUYOR
Ukraynanın Rus ordusuna karşı direnişini “çok dikkat çekici” olarak nitelendiren Scholz, bunun Putinin yanlış hesapladığı nokta olduğunu, Ukrayna halkının Rusça konuşan kısmının da Putinin işgaline karşı olduğunu ifade etti.
Almanya ve uluslararası ortaklarının Rusyaya uyguladığı yaptırımların şimdiden etkisini göstermeye başladığını belirten Scholz, Yaptırımların, Ukraynanın önemli direnişine ek olarak, Moskova ve Kiev arasındaki bu barış müzakerelerinin şu anda gerçekleşmesine katkısı bulunmaktadır” dedi.
Scholz ayrıca, Avrupa olarak Ukraynalılarla dayanışmacı bir tutum sergilediklerini ve AB ülkelerine sığınan Ukraynalılara koruma sağlanacağından emin olunması gerektiğini belirtti.
NATO ÜYELİĞİNİ TARTIŞACAĞIZ
Marin ise yaptığı açıklamada, hükümetinin bu baharda Finlandiyanın muhtemel NATO üyeliği konusunda kamuoyunda bir tartışma başlatacağını aktardı. Marin, “Güvenliğimiz hakkında konuşacağız, hep birlikte NATO üyeliğini de içine alan ihtimalleri tartışacağız” dedi.
Marin, ülkesinde dış politika konularında geniş bir fikir birliğine güvenme geleneği olduğunu da ifade etti.
RUSYANIN SAVAŞINI BİRAZ DA BİZLER FİNANSE EDİYORUZ
Almanyanın Rusyadan gaz ve petrol almaya devem etmesini nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya ise Marin, “Evet, Rusyanın savaşını biraz da bizler finanse ediyoruz. Ama AB içerisinde farklı ihtiyaçlar var ve Almanyanın gaz ve petrol ihtiyacının çoğunu Rusyadan tedarik ettiğini biliyoruz” dedi.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: