• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

Floyd’la aynı kaderi paylaştı… ABD’de eski asker polis şiddeti kurbanı

Corona virüsünün en sert şekilde etkisini gösterdiği ABDde geçtiğimiz yıl yaşanan polis şiddeti dünyanın gündemine oturmuştu. Siyahi ABD vatandaşı George Floyd, 25 Mayısta Derek Chauvin ve beraberindeki üç polisin şiddetine kurban gitmişti.
Chauvinin diziyle boynuna baskı yaptığı ve Floydun nefes alamıyorum dediği anlar uluslararası medyada bomba etkisi yaratmıştı.
ABDde Floydun hayatını kaybetmesine yol açan benzer bir muamele California eyaletinin kuzeyindeki Antioch bölgesinde yaşandı. Eski bir ordu mensubu olan 30 yaşındaki Angelo Quinto, polisin beş dakika boyunca diziyle boynuna baskı yapması sonucu hayatını kaybetti.
Los Angeles Timesın aktardığına göre söz konusu olay 23 Aralıkta yaşandı. Mental sorunları olan Quintonun ailesi, genç adamı kontrol edemeyince polisi aradı. Polis gelene kadar oğluna sarılan ve sakinleştirmeye çalışan Cassandra Quinto-Collins, ekipler geldikten sonra oğlunu bıraktı.
BENİ ÖLDÜRMEYİN

Polis ekipleri Quintoyu yere yatırırken, polislerden biri diziyle Quintonun boynuna baskı uyguladı. 5 dakika süren bu eylemin ardında anne Cassandra telefonuyla yaşananları kayıt altına aldı. Söz konusu görüntülerde Quintonun bilincini kaybetmiş şekilde yerde yattığı ve ardından polislerin kendisini dışarı alarak ilk yardımda bulunduğu görülüyor. Ambulansla hastaneye kaldırılan Quinto, üç gün sonra hayatını kaybetti.
Yaşadıklarını gazeteye anlatan Cassandra Quinto-Collins, Onu yere yatırdıklarında beni öldürmeyin, lütfen beni öldürmeyin diyordu. Ellerini bağladılar ve daha sonra bir polis diziyle boynuna baskı yaptı. Tüm bunlar olurken ben de odadayım. Polise güvendim çünkü ne yaptıklarını bildiklerini sandım. Ancak o görüntü olarak da pasif ve zararsızdı. Bir tehdit oluşturmuyordu, bunu yapmalarına gerek yoktu dedi.
HUKUKSAL OLAMAZ

Aile, Antioch Polis Departmanına soruşturma talebi açarken, departmanın 45 gün içinde açıklama yapması gerekiyor. Bu sürenin ardından aile federal mahkemeye başvurarak dava açacak. Quintos ailesinin avukatı John Burris, Buna George Floyda uygulanan teknik diyebilirim. Hayatı elinden böyle alındı. Bu hukuksal bir teknik olamaz ifadelerini kullandı.
Filipinlerde dünyaya gelen Quinto, 2019da görevli olduğu ABD Donanmasından gıda alerjisi nedeniyle zorunlu olarak ayrıldı. Hayatı boyunca depresyonla mücadele ettiği belirtilen Quintonun şikayetleri, donanmadan ayrıldıktan sonra daha da arttı. Quinto, paranoya ve anksiyeteyle mücadele ediyordu.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: