• +90 216 606 3 CHP(247)
  • bilgi@chpgenc.com
  • 09:00-22:00

DSÖ’den Ukrayna’ya uyarı: Patojenleri imha edin

Dünya Sağlık Örgütü, Rusyanın Ukraynaya yönelik saldırıları nedeniyle, Ukraynayı halk sağlığı laboratuvarlarında bulunan patojenleri imha etmesi konusunda uyardı.
Ukrayna’da herhangi bir nedenle patojenlerin açığa çıkmasını önlemeye yardımcı olan güvenlik uygulamalarını teşvik etmek için birkaç yıldır halk sağlığı laboratuvarlarıyla işbirliği yapıldığı belirtilen açıklamada, Bu çalışmanın bir parçası olarak, Ukraynadaki Sağlık Bakanlığına ve diğer sorumlu kurumlara, olası sızıntıları önlemek için yüksek risk altındaki patojenleri yok etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz ifadelerine yer verildi.
BİYOGÜVENLİK UZMANLARI UYARDI
Biyogüvenlik uzmanları, Ukraynada bulunan bu tesislerden herhangi birinin saldırılar sonucunda hasar görmesi durumunda, hastalığa neden olabilecek patojenlerin açığa çıkma ve yayılma riskinin olacağını belirtti.
Ukraynada Covid-19da dahil olmak üzere hem hayvanları hem de insanları etkileyen tehlikeli hastalıkları araştıran ve ABD, Avrupa Birliği (AB) ve DSÖ tarafından desteklenen laboratuvarlar bulunuyor.
Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, ABDnin Ukraynada biyolojik silah laboratuvarının bulunduğunu iddia etmişti. Söz konusu iddialar ABD ve Ukrayna tarafından yalanlanırken, ABD hükümeti Rusyanın kendi kimyasal veya biyolojik silahlarını kullanmak için bir bahane öne sürdüğünü ifade etmişti.
aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/tools/sitemaps/x/feed_category_news.php’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Paylaşın: